Świadek incognito – kto to taki i kiedy może brać udział w sprawie?

kancelaria prawna Wrocław

W sprawach sądowych bardzo często powoływani są świadkowie zdarzenia, którzy mają potwierdzić lub zaprzeczyć przedstawionej wersji wydarzeń. Ich zeznania mają na celu pomóc prokuraturze oraz sędziom w orzeczeniu, czy osoba oskarżona jest winna popełnienia przestępstwa lub określenia, po której ze stron sporu leży racja. Rola świadków w każdym procesie jest niezwykle istotna i mogą oni występować w różnym charakterze oraz być powoływani przez każdą ze stron. Wyjątkowym rodzajem świadka w procesie sądowym jest świadek incognito. Kim on dokładnie jest i na czym polega jego rola? Jaki wpływ na proces mają jego zeznania oraz kiedy może on brać udział w sprawie? Dowiedz się więcej na ten temat!

Na czym polega rola świadka incognito i kim on właściwie jest

W większości przypadków świadkowie zeznający podczas procesów są jawni. Na sali rozpraw podawane są ich dane osobowe oraz informowani są oni o konieczności zeznawania zgodnie z prawdą. Przesłuchanie takiego świadka odbywa się podczas procesu bezpośrednio na sali rozpraw, gdzie każda ze stron może zadawać pytania, na które świadek musi odpowiedzieć – chyba że sąd uzna pytanie za niezwiązane ze sprawą lub nieodpowiednie i uchyli je.

Rolą świadka jest pomoc organom prawnym w rozwiązaniu sprawy. Jego zeznania powinny mieć realny wpływ na to, jak postrzegana jest sprawa i powinny pomagać w ustaleniu tego, jak rzeczywiście przebiegło całe zdarzenie.

Zdarza się jednak, że osoby, które mają informacje przydatne w śledztwie informacje, obawiają się z różnych powodów zeznawać jawnie. Jeśli te obawy są uzasadnione, świadek może zeznawać w trybie anonimowym. Możliwość zeznawania w takim trybie została wprowadzona w Polsce w 1995 roku i była związana z rosnącym problemem zastraszania świadków w celu zmienienia ich zeznań.

Świadek incognito, czyli inaczej świadek anonimowy, to osoba, która może składać swoje zeznania tylko przed sędzią i prokuratorem w ramach postępowania karnego. Jego dane osobowe oraz inne cechy charakterystyczne nie są znane żadnemu innemu uczestnikowi postępowania ze względu na to, że może istnieć realne zagrożenie życia lub zdrowia świadka lub osób mu bliskich ze względu na złożenie zeznań. Świadek anonimy nie jest świadkiem koronnym, który powoływany jest w przypadku bardzo wyjątkowych spraw i objęty jest specjalnym programem ochrony w trakcie śledztwa, a także po jego zakończeniu.

Jedyną ochroną w przypadku świadka incognito jest zapewnienie mu pełnej anonimowości i nieujawnianiu jego danych osobowych oraz znaków szczególnych w procesie oraz w jego dokumentacji.

Świadek anonimowy może występować w praktycznie każdym rodzaju procesu, bez względu na typ sprawy. Aby uzyskać taki status, obawy o życie lub zdrowie świadka bądź kogoś dla niego bliskiego, muszą być naprawdę dobrze uzasadnione.

Uczestniczysz w postępowaniu karnym? Skorzystaj z pomocy prawnika

Postępowanie karne, nawet jeśli nie jest wymierzone przeciwko Tobie, może wydawać się bardzo zawiłe i skomplikowane. Przyjęcie roli świadka anonimowego nie jest wcale takie proste, ponieważ swoją prośbę należy odpowiednio uzasadnić. W tym może okazać się bardzo przydatna pomoc prawnika. Adwokat, u którego będziesz na konsultacji i skorzystasz z jego pomocy, jest objęty tajemnicą zawodową, a więc informacje, które przedstawisz mu podczas spotkania służbowego, na pewno będą u niego w stu procentach bezpieczne. Jego pomoc może z kolei okazać się naprawdę nieoceniona. Prawnik nie tylko pomoże Ci odnaleźć się w sprawie, ale także wyjaśni Ci wszystkie kruczki prawne oraz obowiązujące przepisy, które będą Cię dotyczyć i pomoże Ci obrać konkretny kierunek działań, który będzie w danej sytuacji dla Ciebie najlepszy.

Takie rozwiązanie na pewno będzie dla Ciebie korzystne, ponieważ pomoże Ci zaoszczędzić sporo nerwów i czasu. Dzięki niemu unikniesz wszelkich komplikacji, jakie mogłyby pojawić się na Twojej drodze ze względu na niedokładną znajomość wszystkich zawiłości prawnych. Dlatego też, jeśli bierzesz udział w sprawie karnej i nie wiesz, jak dokładnie postąpić, warto umówić się na konsultację, aby Twoje wątpliwości zostały rozwiane.

adwokat narkotyki wrocławPotrzebujesz pomocy kancelarii prawnej we Wrocławiu? Polecamy skorzystanie z usług Kancelarii Adwokackiej Wojciecha Krzysztoporskiego.

E-mail: kancelaria@krzysztoporski.com
Telefon: (+48) 508 095 417
Adres: Odrzańska 24-29/11, 50-114 Wrocław