Radca prawny – 5 pytań dotyczących zawodu

kancelaria prawna katowice

Samorząd radców prawnych – czym się charakteryzuje?

Organizacja radców prawnych jest stworzona na tych samych zasadach co samorząd zawodowy. Jednak jednostki, które posiadają tak zwaną osobowość prawną, to okręgowe izby radców prawnych oraz Krajowa Izba Radców Prawnych. Samorząd radców prawnych odpowiada sam za siebie, co znaczy, że nie jest kontrolowany przez żadne organy wyższe. Czyny samorządu muszą być jedynie zgodne z przepisami prawnymi. Samorząd bowiem nie jest od nikogo i niczego zależny. Każdy radca prawny i aplikant radcowski jest bezwzględnie zobowiązany do przynależności do owego samorządu.

Radca prawny a adwokat – różnice i podobieństwa

Radca prawny i adwokat to dwa pokrewne zawody. Są one do siebie bardzo podobne, jednak posiadają także pewne różnice. Radca prawny bowiem jest przede wszystkim zobowiązany do udzielania porad prawnych na różne tematy i dotyczących wszystkich rodzajów prawa. Adwokat także może udziela owych porad, jednak częściej adwokaci specjalizują się przede wszystkim w bronieniu nas przed sądami i urzędami. Radca prawny, podobnie jak adwokat, może reprezentować nas w sądzie, jednak nie ma on uprawnień do bronienia nas we wszystkich sprawach. Adwokat może podjąć się każdej sprawy.

Co to znaczy, że radca prawny jest zawodem zaufania publicznego?

Do radcy prawnego przychodzimy zazwyczaj, kiedy mamy jakiś problem na tle prawnym, którego sami nie potrafimy rozwiązać. Radca prawny, znając znakomicie wszystkie przepisy prawne pomoże nam w każdej sprawie. Wszystkie rodzaje prawa nie są mu obce, ponieważ radcy prawni nie specjalizują się w konkretnych dziedzinach. Zawód zaufania publicznego natomiast to taki zawód, w którym chodzi o troskę osoby, która przychodzi z problemem. Usługi tego typu mają indywidualny charakter, dotyczący osobistych spraw obywateli. Zadaniem radcy prawnego jest nam pomóc, a przede wszystkim zachować tajemnicę zawodową.kancelaria prawna Jaworzno

Jak radca prawny może nam pomóc?

Radca prawny najczęściej udziela samych porad prawnych. Jest to bardzo pomocne i przydatne ludziom, którzy nie znają się dobrze, lub wręcz wcale na prawie. Radca prawny może także sporządzić opinię prawną, czyli może on pomóc nam opisać naszą sprawę czy problem i doradzić nam, gdzie możemy skierować dalej owo pismo. Opracowywanie projektów różnych aktów prawnych również należy do listy rzeczy, którymi zajmuje się zawodowo radca prawny. Ma on również rolę pełnomocnika. Radca prawny bowiem może nas bowiem reprezentować przed różnymi urzędami i sądami. Nie może bronić nas w każdej sprawie, jednak jego ograniczenia nie są aż tak duże.

Czy warto skorzystać z jego pomocy?

W momencie, gdy zmagamy się z problemem na tle prawnym, warto skorzystać z usług i pomocy radcy prawnego. Jest to jedyne wyjście, gdy nie znamy się na prawie i jego przepisach. Ponadto, pomoc ze strony radcy prawnego może okazać się nieoceniona. Gdy mieszkamy w dużym mieście, znacznie łatwiej będzie go nam znaleźć.

Współpraca: Kancelaria Prawna Agaty Kościuk w Jaworznie