Jak wybrać adwokata podczas rozwodu?

rozwód z adwokatem

Obecność adwokata podczas sprawy rozwodowej nie jest koniecznością. W sytuacji gdy nie powstają kwestie sporne, nie ma większych komplikacji odnośnie podziału majątku czy opieki nad dziećmi, małżonkowie nie muszą decydować się na korzystanie z jego pomocy. Jeśli jednak zachodzi potrzeba dodatkowych ustaleń i regulacji, pomoc adwokata może okazać się niezbędna.

Lepsza kancelaria czy samodzielny prawnik?

Oba rozwiązania są korzystne jeśli trafimy na wykwalifikowanych i dobrze przygotowanych do pracy, otwartych specjalistów. Kancelarie oferują nam kompleksowe usługi, przez co może się zdarzyć że podczas jednej sprawy będzie pracowało kilku specjalistów. Możemy mieć wtedy pewność, że niezależnie od sytuacji i obrotu sprawy otrzymamy konkretną pomoc i wsparcie. W przypadku podjęcia współpracy z samodzielnym adwokatem warto już na samym początku upewnić się czy przeprowadził on już rozprawę rozwodową od początku do samego końca.

Doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje

Adwokat decydując się na świadczenie usług posiada wystarczającą wiedzę oraz wykształcenie. Z doświadczeniem jest jednak inaczej. Im dłużej dana osoba pracuje w zawodzie tym więcej podjęła spraw i potrafi odnaleźć się w każdych sytuacjach. Nie oznacza to, że nie możemy skorzystać z oferty młodszego adwokata, jednak zanim zdecydujemy się Jana ten krok koniecznie sprawdźmy opinie na jego temat i zadowolenie byłych klientów. Pomogą nam w tym fora internetowe, na których z pewnością znajdziemy interesujące nas informacje. Warto dokładnie przejrzeć opinie lub zapytać znajomych, czy wiedzą coś na temat danego specjalisty. Dzięki temu łatwiej nam będzie wybrać odpowiedniego prawnika i jednocześnie będziemy bardziej pewni siebie i spokojniejsi.

Relacje i kontakt podczas współpracy

Już podczas pierwszego spotkania możemy upewnić czy wybrany przez nas adwokat jest odpowiedni. Ważnym elementem każdej współpracy jest dobra relacja i kontakt. Jeśli podczas rozmowy z prawnikiem zaobserwujemy, że jest on niepewny lub znudzony, przemyślmy czy chcemy współpracować właśnie z nim. Kontakt między klientem jest w tym zawodzie rzeczą niezbędną, dlatego powinniśmy oczekiwać dobrego zrozumienia i wysłuchania. Słabo zaangażowany adwokat będzie nie tylko mniej kompetentny, my sami będziemy stale odczuwali stres i obawy związane z prowadzeniem sprawy.

Odpowiednia specjalizacja

rozwódKancelarie bardzo często dokładnie określają swoją specjalizację. Dzięki temu klienci są lepiej poinformowani i są w stanie dowiedzieć się więcej o kwalifikacjach prawników w nich pracujących Wybierając adwokata świadczącego usługi poza kancelarią koniecznie zwróćmy uwagę na jego specjalizację. Wiedząc, że specjalizuje się on w prawie rodzinnym będziemy mieli pewność, że lepiej będzie spełniał swoje zadanie. Poszukując adwokatów, sprawdzając specjalizację grono potencjalnych zmniejsza się a my możemy łatwiej dokonać odpowiedniego wyboru. Wiedząc, że dany adwokat doszkala się w konkretnej dziedzinie będziemy spokojniejsi, a poziom gromadzącego się stresu z pewnością się obniży.

Koszty – dlaczego nie warto przepłacać?

Osoba chcąca za wszelką cenę wygrać sprawę jest w stanie zapłacić olbrzymie pieniądze za prawnika. Jednak warto rozsądnie podejmować decyzję i w pierwszej kolejności rozeznać się jakie ceny obowiązują na rynku. Dzięki temu będziemy w stanie określić, kto zawyża cenę, a kto nie. Pamiętajmy, że nie zawsze wysoka cena wiąże się z wysoką jakością usług. Nieraz adwokaci cenią się tylko ze względu na fakt, że ich klientami są większe firmy. Koniecznie zatem należy się odpowiednio doinformować, poszukać informacji na temat danego adwokata i dopiero wtedy podejmować decyzję o rozpoczęciu współpracy.