Jak najlepiej zabezpieczyć ważny depozyt?

czynności notarialne

Depozyt notarialny w Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Jest to jednak metoda bardzo skuteczna i dająca duże zabezpieczenie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak tego typu depozyt dokładnie działa.

Jakie rzeczy można zostawić u notariusza w depozycie? I jakie są koszty przeprowadzenia tego procesu? Kiedy warto skorzystać z takiej opcji? Jakie są jej korzyści i dlaczego warto zdecydować się na depozyt u notariusza zamiast na inną formę? Dowiedz się więcej na temat depozytów notarialnych z poniższego artykułu i zabezpiecz swoją transakcję w sposób odpowiedzialny i w stu procentach bezpieczny. Dzięki temu na pewno będziesz wiedział, jak odpowiednio zabezpieczyć cenne akty i dokumenty, a także pieniądze przeznaczone na konkretną transakcję.

Profesjonalne zabezpieczenie każdej umowy przez notariusza

Notariusz jest prawnikiem, który specjalizuje się w sporządzaniu aktów notarialnych i umów, na przykład tych dotyczących sprzedaży nieruchomości czy zakładania spółek.

U notariusza można także sporządzić intercyzę przedmałżeńską lub małżeńską, a także można powierzyć mu podzielenie spadku między wszystkich spadkobierców, zgodnie z ostatnią wolą zmarłej osoby, zawartą w testamencie, lub w sposób, na który zgodzą się wszystkie osoby upoważnione od otrzymania spadku. Wsparcie notariusza zapewnia zgodność wszystkich dokumentów z obowiązującym prawem, co gwarantuje, że nikt nie będzie w stanie podważyć ich autentyczności.

W obecności notariusza można podpisywać rozmaite dokumenty oraz wystawiać weksle czy czeki, których prawdziwość potwierdza on poprzez wystawienie specjalnego aktu notarialnego. Jest to zaświadczenie, które potwierdza własnoręczny podpis lub zaświadcza o prawdziwości dokumentu. Sprawdza się to także między innymi przy wykonywaniu kopii świadectw, zaświadczeń i umów, które, aby były ważne, muszą być tak zwanymi kopiami poświadczonymi notarialnie. 

notariusz siemianowice śląskiePoza wykonywaniem powyższych czynności notariusz ma prawo przyjąć na przechowanie papiery wartościowe lub określoną sumę pieniędzy, które mają być ceną do zapłacenia w konkretnej transakcji. Przyjęcie depozytu jest poświadczane za pomocą specjalnego aktu notarialnego, na którym musi być zawarta informacja o tym, jaką sumę pieniędzy do depozytu przyjmuje notariusz lub jaki rodzaj papierów wartościowych zostaje u niego pozostawiony. Muszą zostać tam również szczegółowo określone warunki wypłaty pieniędzy lub wydania osobie upoważnionej papierów wartościowych.

Jest niezwykle ważne, aby warunki te można było ocenić bez dokonywania subiektywnej oceny. Przekazywane w depozycie pieniądze muszą zostać wpłacone na specjalne konto, które kancelaria notarialna powinna prowadzić właśnie w tym celu. W Polsce o sposobie działania depozytu notarialnego mówi ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie (Dz.U. z 2008 roku Nr 189 poz. 1158 ze zm.).

Zaufaj sprawdzonej kancelarii notarialnej

Depozyt składany u notariusza to naprawdę pewne zabezpieczenie, że pieniądze za konkretną transakcję trafią na Twoje konto po spełnieniu odpowiednich warunków. Dotyczy to także przekazania ważnych dokumentów i papierów wartościowych, które mają trafić w odpowiednie ręce zaraz po tym, jak zostaną spełnione warunki zawarte w akcie notarialnym przekazania depozytu.

kancelaria prawna katowice

Koszt złożenia depozytu u notariusza jest niewygórowany i jest ustalany bezpośrednio przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Obecnie taksa notarialna w tym przypadku może wynosić połowę maksymalnej taksy notarialnej zawartej w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku.

Do tego dochodzi podatek VAT w wysokości 23% oraz opłaty związane z wypisaniem aktów notarialnych. Zgodnie z obowiązującymi stawkami kwota ta wynosi 6 zł netto za stronę.

Aby mieć pewność, że depozyt jest w naprawdę dobrych rękach, warto postawić na renomowaną kancelarię notarialną. Doskonałym wyborem będzie sprawdzona oferta notariusza, który posiada doświadczenie w tego typu sprawach oraz oferuje elastyczne usługi na najwyższym poziomie. Dzięki odpowiedniej wiedzy, doświadczeniu oraz naprawdę profesjonalnej ofercie, dopasowanej do oczekiwań klientów, będziesz miał pewność, że dana kancelaria notarialna na pewno sprosta Twoim wszystkim oczekiwaniom.

Nie będziesz musiał się stresować ani przejmować jakimikolwiek problemami prawnymi, ponieważ wszystko będzie dopięte na ostatni guzik oraz przeprowadzone w stu procentach zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Notarialną w Katowicach.