Polacy od wielu lat chętnie wyjeżdżają do Holandii w poszukiwaniu pracy. Atrakcyjne warunki zatrudnienia, zapewnione mieszkanie oraz ciekawe perspektywy zarobkowe sprawiają, że na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Przed wyjazdem warto jednak zorientować się jak wygląda kwestia podatków w Holandii.
W każdym państwie obywatele są zobowiązani do odprowadzania podatku z uzyskanego dochodu. Muszą to robić również osoby, które przyjeżdżają do danego kraju w poszukiwaniu pracy – Polacy nie są z niego zwolnienie. Istnieje jednak kilka przepisów, które korzystnie regulują te sprawy tak, aby nie płacić podwójnego podatku i w odpowiednim czasie otrzymać zwrot zapłaconego podatku w Holandii. Jak wygląda ta sytuacja w kraju wiatraków?
Obowiązek podatkowy w Holandii – najważniejsze informacje
Każda osoba, która wyjeżdża do Holandii za pracą musi zdawać sobie sprawę z konieczności rozliczenia się z dochodu z lokalnym Urzędem Skarbowym. Przychody są również opodatkowane w Polsce, dlatego już wcześniej warto zorientować się jak wygląda sytuacja pod względem prawnym. W Holandii rok podatkowy jest taki sam jak rok kalendarzowy, ale w urzędzie nie ma konkretnego terminu do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową. Przyjęte jest jednak, że każdy kto złoży wniosek do końca marca, otrzyma zwrot podatku z Holandii do końca czerwca. Jeśli rozliczenie podatku z Holandii wpłynie po tym terminie, czas jego rozpatrzenia wydłuża się do nawet do 3 lat. Dlatego warto już wcześniej przygotować wymagane dokumenty lub skorzystać z pomocy profesjonalnego biura, który złoży deklarację.
Rozliczenie podatku w Holandii – czy muszę się rozliczyć?
Teoretycznie każda osoba, która pracuje legalnie w Holandii musi rozliczyć się z dochodu przed niderlandzkim Urzędem Skarbowym. W praktyce jeśli przewidywany zwrot podatku wynosi mniej niż 14 euro – nie trzeba. Warto jednak pilnować terminów rozliczenia podatku z Holandii ze względu na duży zwrot jego nadpłaconej części.
Rozliczenie podatku z Holandii to nie tylko możliwość otrzymania zastrzyku gotówki, ale również szansa na uniknięcie potężnych kar finansowych w przypadku nie uregulowania tej kwestii w odpowiednim terminie. Rozliczyć podatek powinni zatem rozliczyć wszyscy, bez względu na wysokość i długość zatrudnienia.
Zwrot podatku z Holandii – jak uzyskać?
Zwrot podatku zapłaconego w Holandii przysługuje każdemu, kto z wynagrodzenia odprowadzał zaliczkę na podatek dochodowy. Pieniądze najczęściej są zabierane przez pracodawcę z miesięcznego lub tygodniowego wynagrodzenia, dlatego nikt nie musi na własną rękę załatwiać wszystkich formalności.
Aby rozliczyć podatek z Holandii potrzebne będą wszystkie dokumenty uzyskane od pracodawcy. Powinny się na nich znaleźć wszystkie informacje dotyczące wysokości otrzymywanego wynagrodzenia oraz kwoty odprowadzonej zaliczki na poczet podatku. Najczęściej rozliczenie odbywa się na podstawie jaaropgaaf, czyli holenderskiej karty podatkowej, lub salarisy – odcinków z wypłaty.
Oprócz tego konieczne będzie posiadanie przy sobie dowodu osobistego i paszportu – kopię zostawiamy w Urzędzie Skarbowym. Przy składaniu dokumentów oryginał będzie musiał pozostać do wglądu przez holenderskiego pracownika.
Rozliczenie podatku dochodowego w Polsce – czy jest konieczne?
Wyjeżdżając do pracy za granicą warto pamiętać, że każdy polski obywatel jest zobowiązany do wykazania swoich dochodów z Holandii przed polskim Urzędem Skarbowym. Przymus ten obowiązuje osoby, które nadal w Polsce mają swój ośrodek interesów życiowych – nieruchomość, miejsce zamieszkania, rodzinę. Te dochody nie są jednak po raz kolejny opodatkowane, co zawdzięczamy umowie o podwójnym opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlega jednak zwrot podatku z Holandii, dlatego przy tej kwestii lepiej szukać pomocy u specjalistów.
Rozliczenie podatku za granicą – konieczność czy możliwość?
Należy pamiętać, że wyjeżdżając do pracy do Holandii, niemal każdy jest zobowiązany do rozliczenia się z dochodu. Jest to nie tylko dobry sposób na uniknięcie wysokich kar w przypadku braku złożenia deklaracji w terminie, ale również możliwość otrzymania sporego zwrotu podatku. W przypadku wątpliwości czy rozliczać się z podatku w Holandii, zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy nie tylko odpowiedzą na nurtujące pytania, ale również zajmą się załatwieniem wszystkich formalności związanych z odzyskaniem nadpłaconego podatku.