Upadłość konsumencka to hasło często pojawiające się, kiedy zaczynamy szukać możliwości wyjścia z dużego zadłużenia. Nie jest to jednak magiczne rozwiązanie, które sprawi, że znikną wszystkie nasze zobowiązania i będziemy mogli zacząć nowe, wspaniałe życie. Przyjrzyjmy się jej bliżej.
Upadłość konsumencka to tak naprawdę postępowanie sądowe dla osób fizycznych, które są niewypłacalne i nie prowadzą działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że to, czym jest niewypłacalność ściśle definiują przepisy prawne. To stan, w którym dłużnik nie może wykonać drugiego z kolei wymaganego zobowiązania, czyli np. nie spłaca drugiej raty kredytu. Ma to charakter trwały i nieprzemijający. Należy pamiętać, ze każdy przypadek jest szczegółowo badany przez sąd. Sprawdza on czy niewypłacalność jest rezultatem wyjątkowych i niezależnych okoliczności. W takich sytuacjach może on pozytywnie rozpatrzyć nasz wniosek.
Pamiętajmy, że nie każdy może ogłosić upadłość konsumencką. Przede wszystkim żeby mieć konsumencką zdolność upadłościową nie możemy prowadzić działalności gospodarczej lub nie prowadzimy jej we własnym imieniu. Mogą to zrobić pracownicy zatrudnieniu na umowę o pracę czy zlecenie, bezrobotni, rolnicy, ale również członkowie zarządu spółek. Jeżeli mamy zdolność do jej ogłoszenia to musimy spełniać też inne kryteria. Pierwszym z nich jest to, że nie mamy możliwości regularnej spłaty naszych długów, czyli naprawdę jesteśmy niewypłacalni. Musimy pamiętać, że nie może to wynikać z naszej winy – to drugie kryterium. Może być skutkiem choroby, utraty pracy, kataklizmu, śmierci bliskiej osoby czy działania osób trzecich. Należy też mieszkać w Polsce.
Dlaczego lepiej unikać ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Możemy znaleźć wiele artykułów opisujących zalety ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Dłużnicy myślą przede wszystkim o tym, że zatrzymają naliczanie odsetek i zostaną wykreśleni z listy dłużników. Należy jednak pamiętać, że ogłoszenie upadłości nie oznacza, że nie będziemy w ogóle musieli spłacać długów. Sąd ustala nam plan spłaty biorąc pod uwagę nasze możliwości zarobkowe i obciążenia wynikające z tego, że mamy osoby na utrzymaniu. To jednak dopiero początek rzeczy, których świadomości nie mają dłużnicy.
Przede wszystkim upadłość oznacza praktycznie całkowitą likwidację majątku. Na licytacji sprzedane zostaną pojazdy, nieruchomości i wszystko co ma wartość. Do póki nie zrealizujemy ustalonego przez sąd planu spłaty nie mamy możliwości zaciągnięcia żadnego kredytu. Prócz planu spłaty sąd może nam umorzyć część długów, jednak są też takie, które nigdy nie podlegają umorzeniu, na przykład alimenty czy odszkodowania.
Ogłaszanie upadłości konsumenckiej to czasochłonny proces, który może potrwać naprawdę długo. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i spokojnie realizować kolejne etapy postępowania sądowego.
Biorąc to pod uwagę musimy dobrze przemyśleć naszą decyzję. Ogłoszenie upadłości może być najlepszym dla nas rozwiązaniem, ale wcale nie musi. Pamiętajmy, że to nie jest magiczne rozwiązanie, które bezboleśnie wymaże nasze długi.
Jeżeli nie ogłoszenie upadłości konsumenckiej to co?
Najlepiej oczywiście jest się nie zadłużać, ale jeżeli mamy już zobowiązania, z którymi sobie nie radzimy najlepiej jest się skontaktować z prawnikiem. On dzięki analizie naszej sytuacji doradzi nam najlepsze rozwiązanie i pomoże poradzić sobie z wierzycielami. Może on zarekomendować ogłoszenie upadłości konsumenckiej i przeprowadzić nas przez ten proces, ale być może zarekomenduje coś innego.
Sprawy związane z zadłużeniem zazwyczaj mają 3 etapy: przedsądowy, sądowy i postępowania egzekucyjnego. Im wcześniej prawnik się zaangażuje tym lepiej, ponieważ polskie prawo działa tak, że jeżeli rozwiążemy problem na wcześniejszym etapie to pozostałe nie nastąpią. Prawnik bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu zarekomenduje nam najlepsze sposoby poradzenia sobie z zadłużeniem, będzie składał i pisał wszystkie niezbędne pisma, a w razie potrzeby będzie reprezentował nas w sądzie. Dzięki temu wyprostuje wszystkie kwestie prawne i sprawnie przeprowadzi nas przez cały proces w najkorzystniejszy dla nas sposób.
Jeżeli popadliśmy w długi to upadłość konsumencka może wydawać nam się kuszącą opcją, która usunie z naszego życia stres i naciski dłużników. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą, którym jest Adwokat Przemysław Bochyński – specjalista ds. upadłości i oddłużania.
Dodaj komentarz