3 prawa pracownika, które warto znać

prawo pracy

Większość pracowników wie, że ma obowiązek stawić się w odpowiednich godzinach w pracy, wykonywać swoje obowiązki i słuchać poleceń przełożonych. Jednak stosunek pracy to nie tylko obowiązki, ale również prawa. Ich znajomość może sprawić, że nasze życie stanie się znacznie łatwiejsze, a praca przyjemniejsza.

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia

Niezależnie od naszej pensji zdarzają się sytuacje, kiedy należą się nam dodatkowe pieniądze za naszą pracę. Pierwszą z nich są nadgodziny. Pamiętajmy, że pracodawca nie może nam ich zlecić bez wyraźnych powodów, możemy je jednak sami wziąć w uzasadnionych przypadkach. Możemy za nie otrzymać wolne lub podwójną stawkę godzinową za pracę w niedziele, święta i w nocy, bądź 1,5 stawki za pracę po godzinach w pozostałe dni.

Jeżeli po prostu mamy zmianę nocną, czyli pracujemy pomiędzy 21 a 7 rano, to nasza stawka godzinowa powinna być podwyższona o 20%.
Wyższe wynagrodzenie należy nam się również za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Prawa do przerwy w pracy przy komputerze

W dzisiejszych czasach większość osób pracuje całe dni przy komputerze. Jest to jednak niezdrowe dla naszych oczu i kręgosłupa. Z tego względu lekarze rekomendują robienie regularnych przerw. Nasz pracodawca nie może tego ignorować, ponieważ w prawie pracy mamy je zagwarantowane.

Po każdej godzinie pracy przy komputerze mamy prawo do 5 minut odpoczynku od monitora. Pamiętajmy jednak, że chodzi tu o 60 minut nieustannej pracy przy monitorze. Jeżeli jest ona przerywana innymi obowiązkami to nie przysługuje nam przerwa. Nie da się również skumulować tych pięciominutowych przerw i po kilku godzinach odpoczywać przez pół godziny.

prawo pracy rzeszów

Dodatkowo, jeżeli nosimy okulary to pracodawca ma obowiązek ich sfinansowania, jeżeli okulista poświadczy, że ich potrzebujemy. Nie liczmy jednak na najnowszy model – nasza firma zapłaci jedynie za szkła i najtańsze oprawki. Możemy jednak z własnej kieszeni dołożyć do oprawek i zyskać modne okulary w niższej cenie.

Kiedy pracujemy przy komputerze, zwróćmy również uwagę czy nasze stanowisko pracy jest zgodne z normami BHP.

Prawo do okresu wypowiedzenia

Niezależnie od tego, czy to my chcemy odejść z pracy, czy to decyzja pracodawcy, każdej osobie pracującej na umowę o pracę przysługuje odpowiedni okres wypowiedzenia. Zabezpiecza to zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Dzięki temu nie możemy stracić źródła naszych dochodów z dnia na dzień. Jeśli masz wątpliwości co do swojej sytuacji, warto skorzystać z usług kancelarii zajmującej się prawem pracy
w Rzeszowie.

Okres wypowiedzenia różni się w zależności od tego, jak długo jesteśmy zatrudnieni w danej firmie. Jeżeli pracujemy tam krócej niż pół roku to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Dla osób pracujących więcej niż pół roku, ale mniej niż trzy lata to jeden miesiąc, a dla tych, którzy pracują w jednym miejscu ponad 3 lata to 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia obowiązuje też na umowach na okres próbny i wynosi odpowiednio:

  • Dla umów zawartych na mniej niż 2 tygodnie 3 dni robocze.
  • Dla umów zawartych na więcej niż 2 tygodnie, a mniej niż 3 miesiące, to tydzień.
  • Dla umów zawartych na 3 miesiące to 2 tygodnie.

Jak widać prawo pracy zabezpiecza nas w wielu przypadkach i daje nam wiele praw. Pamiętajmy o tym i korzystajmy z nich. Jeżeli zauważamy, że są one łamane walczmy o nie – możemy to zrobić zatrudniając odpowiednią kancelarię adwokacką.