3 prawa pracownika, które warto znać

prawo pracy

Większość pracowników wie, że ma obowiązek stawić się w odpowiednich godzinach w pracy, wykonywać swoje obowiązki i słuchać poleceń przełożonych. Jednak stosunek pracy to nie tylko obowiązki, ale również prawa. Ich znajomość może sprawić, że nasze życie stanie się znacznie łatwiejsza, a praca przyjemniejsza.

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia

Niezależnie od naszej pensji zdarzają się sytuacje, kiedy należą się nam dodatkowe pieniądze za naszą pracę. Pierwszą z nich są nadgodziny. Pamiętajmy, że pracodawca nie może nam ich zlecić bez wyraźnych powodów, możemy je jednak sami wziąć w uzasadnionych przypadkach. Możemy za nie otrzymać wolne lub podwójną stawkę godzinową za pracę w niedziele, święta i w nocy, bądź 1,5 stawki za pracę po godzinach w pozostałe dni.

Jeżeli po prostu mamy zmianę nocną, czyli pracujemy pomiędzy 21 a 7 rano, to nasza stawka godzinowa powinna być podwyższona o 20%.
Wyższe wynagrodzenie należy nam się również za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Prawa do przerwy w pracy przy komputerze

W dzisiejszych czasach większość osób pracuje całe dni przy komputerze. Jest to jednak niezdrowe dla naszych oczu i kręgosłupa. Z tego względu lekarze rekomendują robienie regularnych przerw. Nasz pracodawca nie może tego ignorować, ponieważ w prawie pracy mamy je zagwarantowane.

Po każdej godzinie pracy przy komputerze mamy prawo do 5 minut odpoczynku od monitora. Pamiętajmy jednak, że chodzi tu o godzinę nieustannej pracy przy monitorze. Jeżeli jest ona przerywana innymi obowiązkami to nie przysługuje nam przerwa. Nie da się również skumulować tych pięciominutowych przerw i po kilku godzinach odpoczywać przez pół godziny.

pomoc prawnaDodatkowo, jeżeli nosimy okulary to pracodawca ma obowiązek ich sfinansowania, jeżeli okulista poświadczy, że ich potrzebujemy. Nie liczmy jednak na najnowszy model – nasza firma zapłaci jedynie za szkła i najtańsze oprawki. Możemy jednak z własnej kieszeni dołożyć do oprawek i zyskać modne okulary w niższej cenie.

Kiedy pracujemy przy komputerze zwróćmy również uwagę czy nasze stanowisko pracy jest zgodne z normami BHP.

Prawo do okresu wypowiedzenia

Niezależnie od tego, czy to my chcemy odejść z pracy, czy to decyzja pracodawcy, każdej osobie pracującej na umowę o pracę przysługuje odpowiedni okres wypowiedzenia. Zabezpiecza to zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Dzięki temu nie możemy stracić źródła naszych dochodów z dnia na dzień. Jeśli masz wątpliwości co do swoich praw, warto skonsultować się na przykład z Kancelarią Adwokacką w Świdnicy, gdzie pracują adwokaci doświadczeni w sprawach dot. prawa pracy.

Okres wypowiedzenia różni się w zależności od tego, jak długo jesteśmy zatrudnieni w danej firmie. Jeżeli pracujemy tam krócej niż pół roku to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Dla osób pracujących więcej niż pół roku, ale mniej niż trzy lata to jeden miesiąc, a dla tych, którzy pracują w jednym miejscu ponad 3 lata to 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia obowiązuje też na umowach na okres próbny i wynosi odpowiednio:

  • Dla umów zawartych na mniej niż 2 tygodnie 3 dni robocze.
  • Dla umów zawartych na więcej niż 2 tygodnie, a mniej niż 3 miesiące, to tydzień.
  • Dla umów zawartych na 3 miesiące to 2 tygodnie.

Jak widać prawo pracy zabezpiecza nas w wielu przypadkach i daje nam wiele praw. Pamiętajmy o tym i korzystajmy z nich. Jeżeli zauważamy, że są one łamane walczmy o nie – możemy to zrobić zatrudniając odpowiednią kancelarię adwokacką.